שער הדולר מאז עידן טראמפ

מאז כניסתו של דונאלד טראמפ למשרת נשיא ארצות הברית חלו תנודות טבעיות בשער הדולר אך מתחילת שנת 2018, נמצא הדולר בעלייה איטית ומתמדת, ומשער של 3.4 בתחילת השנה הוא כבר חצה את רף ה-3.7 בחודש אוגוסט. בעבר התבטא טראמפ בנוגע לשער הדולר שהוא חזק מידי, דבר שגורם לבריחת השקעות בארצות הברית וכי יש להחליש את שער הדולר.

ההתבטאות הזו היא אולי נכונה אך היא מאוד נדירה במחוזות הדוד סם, כאשר שם הנשיא בדרך כלל אינו נוטה להתערב בעניינים כלכליים ומשאיר את כל ההחלטות וההתבטאויות הללו לנשיא הבנק הפדרלי. הבנק הפדרלי הוא כאמור המקביל של בנק ישראל בארצות הברית והוא הסמכות העליונה בכל הקשור למטבע. החשש של טראמפ בנוגע להתחזקות הדולר הוא כפי שכבר ציינו בריחת השקעות מארצות הברית, דבר שעלול להאט את הצמיחה של הכלכלה והמשק האמריקאי.

ביחד עם צניחה מתמדת בשער היואן הסיני אין ספק שמשקיעים יחליטו להשקיע את כספם בסין, שם הממשלה מחלישה את המטבע באופן מכוון על מנת למשוך אלייה את ההשקעות באמצעות שער חליפין אטרקטיבי ביותר. כאמור שער הדולר מאז עידן טראמפ חווה תנודות רבות ובחודש האחרון אנו כן עדים לירידה קלה בשער הדולר, דבר שאכן משרת את המטרות של טראמפ ואף ייתכן כי הדבר ימשוך חזרה את המשקיעים לשוק האמריקאי. מה שבטוח הוא שארצות הברית ככל הנראה לא תיגרר למשחק של הסינים עם המטבע ותשמור על עקרונות השוק החופשי.