שער יציג

שער יציג הוא אינדיקציה לשער החליפין אשר נקבע לכל מטבע בר המרה הנסחר בשוק הכספים. בכל מדינה נקבעים שערי המטבע על ידי הבנק המרכזי של אותה מדינה. השער יציג נקבע על ידי בנק ישראל בכל יום שיש בו מסחר במטבע חוץ, לפי ממוצע השער במסחר במטבע לקראת סוף יום העסקים. בימים שלא מתקיים מסחר במט"ח בארץ ו/או בעולם, לא נקבע שער יציג חדש. עסקאות רבות במשק, בעיקר בסחר חוץ, אשר נקבעות לפי מטבע זר, מחושבות לפי שער יציג של המטבע ביום התשלום, בנוסף מהווה השער היציג בסיס לחישוב השקעות צמודות מט"ח. שער יציג נקבע כיום על ידי בנק ישראל למטבעות הבאים: דולר אמריקאי, לירה שטרלינג, ין יפני, אירו, דולר אוסטרלי, דולר קנדי, כתר דני, כתר נורבגי, ראנד דרום אפריקאי, כתר שבדי, פרנק שווייצרי, דינר ירדני, לירה לבנונית ולירה מצרית.

עסקאות ומכירות שער יציג

עסקאות מכירת מטבע חוץ מבוצעות בדרך כלל לפי שער הנמוך במספר אגורות מהשער היציג, וזה נקרא שער מכירה, ועסקאות קניית מטבע חוץ מבוצעות בשער הגבוה במספר אגורות מהשער היציג, וזה נקרא שער הדולר קניה. בשנים שהייתה אינפלציה גבוהה שמר בנק ישראל על שער יציג קבוע, ולא ניתן היה לסחור ברמות אחרות. שערי ההמרה של מטבעות הינם אבן הפינה לגורמים מרובים במשק. בזמן קיום סחר במטבעות זרים, בידי המערכת הבנקאית, בתי מסחר ואף בני-אדם בודדים, השערים היציגים המטבעות הינם אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על המערכת הכלכלית על כל חלקיה. נבדוק למה מדובר בעניין נחוץ במידה רבה כזו.
שער יציג לסיכום

כיום חשוב מאוד לבדוק מדי יום את השערים היציגים הרלוונטיים ליום זה. במימד הבינלאומי, מערכות כלכליות שלמות של ארצות מופעלות על ידי שערי המרת מטבע, שער יציג שכן סוגי סחורות שמייבאים ומייצאים נרכשות תוך שימוש בשער ההמרה הנוכחי. שילום משכורת למועסקים, גורמים סובבי תיירות ופדיון אפיקי השקעות בינלאומיים תלויים בזה. בעולם הפרטי, המוני אנשים כעת מוציאים לפועל רכישות באמצעות רשת האינטרנט מאתרי אינטרנט שאינם בארץ, ובגלל זה מומלץ לבדוק מה גובהו של השער היציג של הדולר עבור היום הנוכחי על מנת לראות מהו הסכום שמשלמים למעשה תמורת הפריט או סוג השירות שרוכשים. כל מי שיש ברשותו עניין עסקי בעולם הבורסאי, אינו כשיר לבצע עבודה מבלי לבחון את שערי המרת המטבעות..