מסחר במט"ח

מסחר במט"ח הינו שוק הסחר הנהדר ופוטנציאלי לאפשרויות הרווח בשוק ההון. בניגוד לשווקים אחרים שבה הסוחרים מתחרים ביניהם מסחר במט"ח הינו השוק שבה הסוחרים לא מתחרים ביניהם, אבל הם מנסים להשיג ולהרוויח יותר וזה מספיק כדי שהשוק הזה יהיה אטרקטיבי, מרוויח והסחר בו יותק מכל שוק אחר. שוק המסחר במט"ח נחשב לשוק ההון הכי גדול והרווחי ביותר מבין שווקים אחרים בעולם.

קל מאד להבין איך מסחר במט"ח עובד, אשר בשוק מסוג זה מטבע נמכר מול מטבע אחר. המחיר של המטבע שנמכר מהווה את הערך היחסי בין שני המטבעות שנסחרים. בדרך כלל המטבעות נקבעים לפי סמל המורכב משלוש אותיות ( הסמל נקרא סוויפט) , לדוגמא: האירו מסומן באותיות- EUR הדולר האמריקני מסומן – USD והפרנק השוויצרי מסומן – CHF  וכו'. אם המחיר של האירו ביחס לדולר האמריקני שווה 1.5000 אז הערך של כל אירו הוא 1.5 דולר. בדרך כלל האירו והדולר נחשבים לזוג של שני מטבעות הנסחרות אחת מול השניה . היה נהוג בשוק שרוב המטבעות תוצג ותיסחר מול הדולר אך ישנם יוצאים מהכלל בכלל הזה כמו האירו מול הדולר, הליש"ט מול הדולר האמריקאי ואת הדולר האוסטרלי מול הדולר האמריקני, זה נראה מסובך מדי אך זה מאד קל.

ישנם הרבה גורמים הקובעים את הערך של אותו מטבע הנסחר בשוק, כמו הסחר העולמי, המצב הכלכלי והפוליטי, וערך הריבית לעסקאות החליפין לטווח הקצר. בניגוד לשווקים אחרים המסחר במט"ח הינו השוק החופשי שלא מוגבל בכלום והמחירים בו יורדים ועולים ללא מוגבלות. המאפיינים של המסחר במט"ח הם:

  • שוק שלא ישן , השוק פעיל 24 שעות, שבעה ימים בשבוע.
  •  שוק המט"ח הוא שוק ענק המתרחב במהירות.
  • שערי חליפין של מטבעות החוץ נוטים להיות גבוהים יותר מאשר במניות כי יש תמיד סחר ומזומנים – תמיד יש את המחיר של מטבע חוץ – אשר הוא תנודתי פחות.
  •   רוב המסחר במט"ח נערך מחוץ לבורסה ובלי עמלה.

ועוד הרבה מאפיינים אחרים….