מה הוא מסחר במט"ח?

מסחר במטבעות חוץ, או בשמו הלועזי מסחר בפורקס, הוא מסחר בצמדי מטבעות זרים. מטבעות החוץ נסחרים בצמדים, כאשר המשקיעים יכולים לקנות או למכור מטבע מסוים מול בן הזוג שלו הצמדים העיקריים שנסחרים ברמות הגבוהות ביותר הם: האירו/דולר, הפאונד/דולר, הדולר/ין, והפרנק/דולר, אלו הצמדים שבהם ישנה הנזילות הכי גדולה כתוצאה מכך שהם נסחרים בתדירות גבוהה מאוד.

כפי שאמרנו קודם לכן מסחר במט"ח שנעשה בדרך כלל לצורך השקעה, המשקיע רוצה להרוויח מהעליות או מהירידות של מטבע מסוים מול הבן זוג שלו. במסחר במט"ח אפשר גם לקנות (כניסה לעסקה בלונג) מטבע מסוים וגם למכור אותו (כניסה לעסקה בשורט).

אחד היתרונות הגדולים של המסחר במט"ח הוא העובדה שניתן לפתוח חשבון מסחר מאוד קטן יחסית החל מ- 100$ ניתן למנף את העסקאות, יתרון זה יכול כמובן לעבוד לרעתנו מכיוון שתמיד קיימת אפשרות שנפסיד בעסקה ואז המינוף מן הסתם יפגע בחשבון שלנו.

מהי המרת מטבע ?
שירות המרת מטבע היא פעולה שבמהלכה מטבע מסוים עובר תהליך של המרה או החלפה במטבע אחר, כלומר קניה של כסף מסויים באמצעות כסף אחר.
לאילו מטרות מתבצעת המרת מטבע חוץ?
המרת מטבע היא פעולה פופולרית מאד המתבצעת הן במישור העסקי והן במישור הפרטי ובעיקר על ידי אנשים במרבים לנסוע לחו"ל או עוסקים בתחום מטבע חוץ. בישראל הרבה עסקאות המרת מטבע מתבצעות בעיקר לצורכים כגון מטרות אישיות כמו חופשה בחו"ל וכדומה

יתרון נוסף שיש למסחר במט"ח הוא העובדה שמדובר במסחר שפתוח 24 שעות ביממה, אנשים סוחרים במטבעות בכול העולם ולכן ישנה תמיד תנועה במטבעות, כאשר הנזילות היא הכי גבוה כשיש חפיפה בין המסחר באירופה לבין המסחר בארה"ב.

במסחר במט"ח המשקיעים מנסים להעריך האם מטבע מסוים צפוי להתחזק מול הבן זוג שלו או להיחלש, הם מבצעים את הערכות שלהם על פי ניתוחים טכניים של הגרפים וגם על פי האירועים שיכולים להשפיע על מטבע מסוים. מכיוון שהמסחר בנוי בעיקר על ספקולציות של המשקיעים המסחר במט"ח נחשב לתנודתי מאוד, כאשר כל שמועה או אירוע יכולה להרים או לרסק מטבע מסוים.

נניח לדוגמה שהמשקיעים מעריכים שתהיה העלאת ריבית קרובה באמריקה, העלאת הריבית תחזק את המטבע האמריקאי וכולם בטוחים שהיא תתרחש בהכרזת הריבית הקרובה בגלל שהכלכלה האמריקאית התחזקה, המשקיעים יושבים ליד פלטפורמת המסחר שלהם ומחכים להכרזת הריבית, חלקם אף מכניס פקודות קנייה כי הם בטוחים שתהיה הכרזה שתגרום למטבע הדולר להתחזק, אבל כאשר יו"ר הפד מכריז על הריבית כולם רואים שהוא לא שינה אותה, דבר זה יכול לגרום להמוני משקיעים להחליט באותו רגע למכור את מטבע הדולר וכתוצאה מכך הדולר נחלש במהירות מסחררת, אשר כמובן פוגעת בסוחרים שהיו בעסקאות קנייה על הדולר.

בעזרת פיתוח ארגוני תוכלו ליצור לעצמכם אסטרטגיה נכונה של עבודה.