למה כל כך חשוב לארצות הברית שהדולר יהיה מטבע חזק?

שער חליפין בין מטבעות הוא אחד הדברים הכי נזילים בהשקעות ואנו רואים כאמור תנודות מעלה ומטה מידי יום בערכו של כל מטבע ברחבי העולם. בנוסף לאותן תנודות טבעיות שנובעות מהשקעות ותנאי השוק אנו רואים גם מדינות שמשנות את ערך המטבע שלהן באופן מלאכותי על מנת להפוך את הכלכלה בה לאטרקטיבית בעיני המשקיעים.

 

לכן, כיום שער חליפין אינו מושפע אך ורק מתנאי השוק אלא גם מידיים מכוונות של הממשלות מכל מיני אינטרסים שונים, דבר שמכונה בעולם בתור מלחמת המטבעות. בין כל מלחמות המטבעות הללו ישנו הדולר האמריקאי, מטבע שאולי נחשב בעיני משקיעים רבים לסמל של יציבות, מטבע חזק שנחשב להשקעה טובה בעיני רבים. ארצות הברית אינה נמנית ביחד עם המדינות אשר משפיעות באופן מלאכותי על שער המטבע והיא עושה כל שביכולתה על מנת לשמור על יציבות המטבע שלה ולכן נשאלת השאלה למה כל כך חשוב לארצות הברית שהדולר יהיה מטבע חזק, ולמה היא אינה נגררת למגרש המשחקים בו מדינות כמו סין יוצרות פיחות מלאכותי בערך המטבע שלהן.

 

התשובה בכך נעוצה בעובדה שהדולר הוא אחד הסמלים לכלכלה החזקה של ארצות הברית, ודולר חזק, משמעו כלכלה חזקה. אם שער הדולר ירד באופן משמעותי הדבר יפגע בכלכלת ארצות הברית כאשר הראשונים להיפגע יהיו היצואנים אשר ירוויחו פחות ממכירת התשומות שלהם מעבר לים, דבר שעלול לגרור אי כדאיות להמשיך את הייצור, מה שיפגע ישירות בכלכלה האמריקאית על ידי פיטורים, סגירת מפעלים, פשיטות רגל ועוד. ארצות הברית אינה רוצה שהדולר אמנם ירקיע שחקים היות ותגובה כזאת של המטבע עלולה לגרום לבריחת משקיעים למקומות בהם הכסף שלהם יהיה שווה יותר כוח כמו בסין למשל. אך מאידך רמה נמוכה מידי של דולר תיראה כמו סימן חולשה של כלכלת ארצות הברית ועלולה ליצר משבר בשוק.