האם טראמפ טוב לכלכלת ארה״ב או לא?

עברה כשנה וחצי מאז נבחר איש העסקים האמריקאי דונאלד טראמפ להיות נשיאה ה-45 של ארצות הברית כאשר אחד האג׳דנות הבולטות שלו במירוץ לבית הלבן הייתה האג׳נדה הכלכלית שלו תחת הסיסמא make America great again.

כעת לאחר יותר משנה וחצי בתור נשיא ארצות הברית נשאלת השאלה אם טראמפ טוב לכלכלת ארה״ב או לא. אחד הדברים הבולטים מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד הם אחוזי האבטלה היורדים והמגמה החיובית בדבר עתידה להימשך על פי המומחים. טראמפ טוען כי מאז כניסתו לתפקיד ייצר עוד מיליון מקומות עבודה חדשים וכעת אחוז האבטלה במשק האמריקאי עומד על ארבע אחוזים בלבד, נתון מרשים לכל הדעות. טראמפ לאורך כל הקמפיין עודד קניית תוצר אמריקאי והעסקת אמריקאים על חשבון עובדים זרים, דבר שבהחלט מוכיח את עצמו במספרים הללו. דבר נוסף שעשה טראמפ על מנת לעזור לכלכלת ארצות הברית שמתקשה להיות אטרקטיבית מול כלכלת סין בעיקר הוא הטלת מכסים על ייבוא מסין בערך של 25 אחוזים, שווה ערך לכחמישים מיליארד דולר. הדבר כאמור מעודד קניית מוצרים אמריקאיים במקום היות ולאחר המכסים הללו המוצר הסיני לא אמור להיות במחיר כה אטרקטיבי אל מול המוצר האמריקאי.

בנוסף דאג טראמפ להוריד את מס החברות כפי שהבטיח לפני הבחירות לרמה של 21 אחוזים בלבד לעומת 35 אחוזים בעבר, דבר שעלול לעודד השקעות וצמיחה כלכלית של החברות האמריקאיות וגם עלול לעודד חברות להעביר את העסקים שלהם לארצות הברית על מנת לשלם פחות מס הכנסה.