האם טוב לנו שהשקל יתחזק לעומת הדולר או ייחלש?

בשנה וחצי האחרונות היינו עדים לתנועות רבות בשער הדולר כאשר חלק מהן יוחסו לכניסתו של דונאלד טראמפ והמדיניות הכלכלית שלו, חלק מהטענות שנשמעו בנוגע לשער הדולר היו בעקבות היחסים עם הדיפלומטיים של ארצות הברית עם רוסיה והסנקציות הכלכליות על איראן וצפון קוריאה, כאשר גם לביקורת שהשמיע טראמפ על הבנק הפדרלי ככל הנראה הייתה השפעה של שער הדולר.

לאור כל התנודות בשער הדולר נשאלת השאלה האם טוב לנו שהשקל יתחזק לעומת הדולר או ייחלש ואת התשובה ניתן לחלק לשני חלקים. הסיבה שניתן לחלק את התשובה לשניים תלוייה כמובן באיזה צד אנו של המפה, בין אם אנו משקיעים פרטיים, בעלי עסקים או אפילו המדינה. חלק מההשקעות של בנק ישראל הוא קניית דולרים ולכן כאשר אנו רוכשים דולרים אנו רוצים ששער הדולר יעלה כמובן על מנת שנוכל למכור אותו ביותר כסף.

מבחינת היבואנים למשל הם היו רוצים לראות שער דולר נמוך על מנת שהתשובות אותם הם רוכשים בחו״ל במטבע חוץ יעלו להם פחות בשקלים. לעומת זאת מהצד השני של המפה ישנם את היצואנים שמבחינתם היו רוצים לראות שער דולר חזק היות והם מוכרים את התשומות או השירותים שלהם בחו״ל בדולרים, דבר שיתרגם את ההכנסה שלהם ליותר שקלים כאשר ימירו את הכסף לשקל מדולר. לכן אנו ככל הנראה נשמע תשובות שונות בנוגע לשאלה האם טוב לנו שהשקל יתחזק לעומת הדולר או ייחלש.