איך ארצות הברית צריכה לחזק את הדולר

רבות דובר על האג׳נדה הכלכלית של דונאלד טראמפ עוד לפני שנבחר להיות נשיא ארצות הברית והרבה מאוד ביקרו אותו על המדיניות הכלכלית שלו לאחר כניסתו למשרד. בפועל מאז כניסתו של דונאלד טראמפ למשרת נשיא ארצות הברית הדולר חווה עלייה הדרגתית קלה שנמשכת באופן מובהק בעיקר מתחילת שנת 2018.

הבעיה המרכזית של התחזקות הדולר היא כמובן בריחת השקעות. כאשר שער החליפין של הדולר גבוה המשקיעים כאמור מקבלים פחות עבור הכסף שלהם ולכן יחפשו אלטרנטיבות אחרות, בהן הכסף שלהם יהיה שווה יותר וחזק יותר. אחת הדוגמאות המובהקות לכך ואולי אחת הבעיות הכי גדולות של כלכלת ארצות הברית הוא שער החליפין של היואן הסיני, אותו ממשלת סין מחלישה בכוונה כל הזמן על מנת למשוך אל המדינה השקעות. על מנת להתמודד עם המציאות הכלכלית הזו ארצות הברית חייבת לפעול ונשאלת השאלה איך ארצות הברית צריכה לחזק את הדולר.

אז בראש ובראשונה על מנת לעודד השקעות יש להוריד את שער הריבית. כאשר הריבית נמוכה הכסף בבנק אינו מייצר כסף ולכן כל מי שבידיו הון פנוי ירצה להשקיע אותו באפיקים אחרים, בין אם זה שוק ההון, נדל״ן ועוד סוגי השקעות נוספים. בנוסף ניתן להתערב בצורה מלאכותית בשער החליפין כמו שעושים הסינים כל הזמן, דבר כזה כמובן ימשוך גם משקיעים רבים לארצות הברית שכלכלתה נחשבת כמובן לחזקה יותר משל הסינים. הבנק הפדרלי יכול לעשות פעולות רבות על מנת לחזק את הדולר והכלכלה ויהיה מעניין לראות איך הוא יגיב בעתיד הקרוב לתנודות בשער הדולר.